Szpital Specjalistyczny imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu zakończył z sukcesem w sierpniu 2023 roku Projekt pod nazwą Dostępność Plus dla Zdrowia, który finansowany był z Programu Wiedza Edukacja i Rozwój w ramach Funduszy Europejskich.
Placówka otrzymała grant w wysokości prawie 2 mln złotych na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W ramach projektu oprócz wymiany windy i podnośnika w Ośrodku Onkologicznym zakupione zostały sprzęty o zwiększonym udźwigu, nawet do 300 kg, z mechaniczną regulacją: łóżka szpitalne, łóżko i fotel porodowy, kozetki lekarskie, wózki do przewożenia pacjentów w pozycji leżącej i siedzącej, siedziska do poczekalni ciągów komunikacyjnych. Wszystkie zastosowane rozwiązania zgodne są z obowiązującym Standardem Dostępności dla Szpitali.
Opracowany również został „wniosek o zapewnienie dostępności”, który umożliwi osobie z niepełnosprawnością lub opiekunowi przedstawienie oczekiwań i potrzeb mających na celu usunięcie lub zniwelowanie barier, uniemożliwiających jej samodzielne załatwienie sprawy. Wniosek można pobrać ze strony internetowej szpitala lub w formie papierowej u Koordynatora do spraw dostępności.
W zakresie architektonicznym wyznaczone zostały miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych i oznaczone znakami pionowymi oraz poziomymi, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. W windach zamontowane zostały panele wewnętrzne z opisem nazw oddziałów oraz komórek organizacyjnych w języku polskim oraz w alfabecie Braille'a. Zakupione zostały pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących. Z poziomu strony internetowej Szpitala udostępniona jest usługa tłumacza Polskiego Języka Migowego.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w holu wejścia głównego zamontowane zostały dwa terminale - kioski multimedialne z planem Szpitala, umozliwiające zlokalizowanie poszczególnych oddziałów oraz komórek organizacyjnych. Wyposażone zostały w nakładki w alfabecie Braille'a oraz funkcję głosową.
W ramach projektu położono duży nacisk na szkolenia personelu medycznego oraz administracyjnego z zakresu komunikacji z osobami o szczególnych potrzebach. Przeszkolonych zostało 115 osób z personelu medycznego. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób głuchoniemym 25 osób personelu nabyło podstawy posługiwania się językiem migowym.
Placówka nawiązała również współpracę z organizacjami pozarządowymi wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami – Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Związkiem Niewidomych.